Ne auzim? Ne ascultam? Ne intelegem?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ne auzim? Ne ascultam? Ne intelegem?

Mesaj  Lucica la data de Mar Oct 26, 2010 8:09 am

Materialul pe care incerc sa il prezint mai jos este o sinteza - trecuta prin filtru propriu - a lucurilor pe care le-am invatat la trainigurile de comunicare persuasiva la care am participat si care au fost tinute de Raluca Mohanu, un trainer grozav cu formare in LAB Profile si Espere.

Cred ca tuturor ni s-a intamplat cel putin o data sa stam de vorba cu cineva si, oricat am incercat, sa nu reusim sa ne intelegem. Se poate ca, indiferent de cata bunavointa bilaterala ar exista, sa nu putem rezona cu interlocutorul nostru.

De ce se intampla asta? Unde se produce scurtcircuitul in comunicare, ce il provoaca si cum il putem depasi?

Este limpede chiar si pentru cel mai idealist dintre idealisti ca suntem diferiti. Functionam dupa reguli si principii diferite, ne pun in miscare motivatii diferite.
Studii serioase si oameni destepti :) au identificat cateva tipare lingvistice si comportamentale care fac ceva "lumina" in hatisul relatiilor inter-umane. INCADRAREA IN ACESTE TIPARE NU ESTE STRICTA. Evoluam pe un continuum, osciland intre ele in functie de contextul in care ne aflam, ceea ce denota adaptabilitate. Totusi, s-ar putea spune ca anumite tipare sunt DOMINANTE, si identificarea propriului tipar si pe cel al interlocutorului intr-un context anume ne ajuta sa relationam mai usor, sa intelegem si sa ne facem intelesi.

MA APROPII DE / MA INDEPARTEZ DE

Acest tipar ne ajuta sa observam daca noi (sau interlocutorul nostru) suntem atrasi de rezultatul unei actiuni sau mai degraba de eliminarea posibilelor piedici in calea indeplinirii unii obiectiv.
Suntem oare dispusi SA FACEM un lucru? SA AJUNGEM undeva? SA REALIZAM un obiectiv? Sau atentia ne este mai degraba concentrata inspre A EVITA un anumit lucru? A ELIMINA un stres? A NU PATI ceva anume?

MA APROPII DE este de regula o persoana pozitiva. Daca este intrebata ce anume isi doreste, ea va spune ca VREA SA AIBA, FACE, OBTINE, PRIMESTE etc.
Discursul unui "ma apropii de" cuprinde multe exprimari pozitive, obiective formulate afirmativ.
Non-verbal acest tipar se evidentiaza pritr-o pozitie a corpului orientata inainte, inspre interlocutor. Gestica sa inspira includere, cuprindere.
Persoanele apartiniand acestui tipar aduc entuziasm, insa daca se afla la extrema pot scapa din vedere riscurile unei actiuni, se pot repezi "cu capul inainte" fara a cantari si ce ar putea merge prost.
Pentru a motiva si a capta atentia unui "ma apropii de" este nevoie de o atitudine optimista, pozitiva, orientata catre rezultat.

MA INDEPARTEZ DE este tiparul acelor persoane care in programarea unei activitati sunt concentarte asupra identificarii si eliminarii riscurilor. Va intreba DACA NU MERGE? DACA SE INTAMPLA PE DOS?
In formularea dorintelor si aspiratiilor sale un "ma indepartez de" va spuna ca doreste SA NU FIE stresat, SA NU AIBA probleme, SA SCAPE DE o anume situatie etc.
Discursul lui va cuprinde cu precadere exprimari negative, prudente.
Intr-o conversatie, corpul unui "ma indepartez de" este mai degraba orientat catre spate, bratele ii sunt incrucisate, gestica inspira excludere, respingere.
"Ma indepartez de" este acea persoana care va arata prudenta, va cantari foarte bine riscurile unei actiuni. Daca se afla la extrema insa va fi insa foarte greu de convons intr-o anumita directie, intrucat va arata multa abilitate in descoperirea a ceea ce ar putea sa nu mearga.
Acest tip de persoana poate fi motivata prin sublinierea neplacerilor de care poate scapa intr-un anume context.

Daca intr-o zi iti vine sa plangi,cauta-ma!Nu promit sa te fac sa razi,dar voi plange alaturi de tine! Daca intr-o zi iti vine sa fugi,cauta-ma! Nu promit sa te opresc,dar voi fugi alaturi de tine! Daca itr-o zi ma cauti si nu iti raspund,vino! Poate am eu nevoie de tine!
Lucica
FONDATORI
FONDATORI

Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 38
Localizare : OLT

http://olteanca.forumulmeu.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum