Agresivitatea ofera placere asemeni sexului, mancarii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Agresivitatea ofera placere asemeni sexului, mancarii

Mesaj  Lucica la data de Mar Oct 26, 2010 8:27 am

Agresivitatea ofera placere asemeni sexului, mancarii sau drogurilor

O noua cercetare realizata la Vanderbilt University arata pentru prima data ca, creierul proceseaza agresivitatea ca pe o recompensa-asemeni sexului, mancarii sau drogurilor-oferind insight-uri in predispozitia noastra spre lupta si fascinatia fata de sporturile violente cum este boxul.
“Agresivitatea este necesara pentru a obtine si a pastra resurse importante cum sunt prietenii, teritoriul sau mancarea” a declarat Craig Kennedy, profesor de educatie speciala si pediatrie. “Am gasit ca “drumul recompensei” la nivel cerebral este implicat si in raspunsul la un eveniment agresiv si ca si in acest caz se secreta dopamina.”
“Este bine stiut ca dopamina este produsa ca si raspuns la stimuli pozitivi cum este mancarea, sexul si drogurile” a spus Maria Couppis, care a condus studiul ca si teza a sa de doctorat.
In cadrul experiementului, o pereche de soricei-un mascul si o femela-au fost tinuti in cusca in timp ce 5 soricei intrusi erau tinuti separat in alta cusca. Soricelul femela a fost mutat temporar iar unul dintre soriceii intrusi a fost introdus in locul femelei, atragand un raspuns agresiv din partea soricelului “gazda”. Comportamentul agresiv a implicat agitarea cozii, o postura specifica de lupta, boxatul si muscatul.
Soricelul “gazda” a fost apoi antrenat sa isi loveasca tinta cu nasul iar acesta si-a lovit constant intrusul care i-a fost adus o data pe zi. Aceeasi soricei au fost tratati apoi cu un drog care le inhibau receptorii de dopamina. Dupa acest tratament, acestia si-au scazut frecventa cu care isi atacau intrusii.
Experimentul demonstreaza pentru prima data o legatura intre comportament si activitatea receptorilor dopaminei ca si raspuns la un eveniment agresiv.
“Am invatat din aceste experimente, ca un individ va cauta intentionat o situatie agresiva, din cauza ca experimenteaza senzatia de recompensa in contact cu aceasta situatie.” a spus Kennedy. “Aceasta arata pentru prima data ca agresivitatea, de una singura, este motivanta, si ca secretia de dopamina implicata joaca un rol esential.”
Studiul a fost sustinut de catre Discovery Grant de la Vanderbilt University si va fi publicat online in aceasta saptamana de catre revista Psychopharmacology.

Daca intr-o zi iti vine sa plangi,cauta-ma!Nu promit sa te fac sa razi,dar voi plange alaturi de tine! Daca intr-o zi iti vine sa fugi,cauta-ma! Nu promit sa te opresc,dar voi fugi alaturi de tine! Daca itr-o zi ma cauti si nu iti raspund,vino! Poate am eu nevoie de tine!
Lucica
FONDATORI
FONDATORI

Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 38
Localizare : OLT

http://olteanca.forumulmeu.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum