Este gelozia o boala?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Este gelozia o boala?

Mesaj  Lucica la data de Sam Oct 30, 2010 6:07 am

Este gelozia o boala?

Sunt intrebat adesea depre gelozie. Si in cabinetul de psihoterapie si in afara lui. Sunt intrebat daca romanii sufera de gelozie decat altii. Daca barbatii sunt mai gelosi decat femeile.Daca vorbim despre gelozie ca despre o boala. Iar in cazul in care gelozia este o boala daca se poate trata. Daca exista mai multe feluri de gelozie. Sau pur si simplu, ce intelegem prin gelozie.

Ce intelegem prin gelozie?

As spune ca "gelozie" mi se pare un cuvant destul de ambiguu. Atunci cand vorbim de gelozie probabil ca am putea vorbi despre cel putin trei lucruri diferite: am putea vorbi in primul rand de gelozie ca despre un anume tip de comportament, un fel de competitivitate cu un rival, real sau imaginar. Am mai putea vorbi de gelozie ca tip de gandire, un fel de dorinta de exclusivitate in ceea ce priveste relatiile. Sau am mai putea vorbi, fireste, de gelozie ca emotie, de fapt de o combinatie de emotii, de reactii emotionale, combinatie care include frica, furie si anxietate.

Aceasta combinatie de emotii este de fapt cea mai importanta atunci cand vorbim despre gelozie pentru ca aici se circumscriu si intrebarile daca gelozia este normala, daca gelozia este o boala si daca gelozia se trateaza. Ne-am putea gandi la gelozie ca la un continuum care are la un capat absenta totala a geloziei iar in celalalt gelozie excesiva, gelozie patologica, numita si gelozie morbida.

Ambele forme de gelozie extrema sunt nesanatoase.

Absenta totala a geloziei, in orice situatie presupune un grad nefiresc de apatie. Gelozia excesiva este nesanatoasa si distructiva in toate relatiile. Formele extreme de gelozie, gelozie morbida care difera de formele de gelozie "normala" nu numai prin intensitate sau prin durata.

Sentimentele puternice contin fata de "mixul" obisnuit de furie, anxietate si frica si puternice sentimente de inadecvare, insecuritate precum si suspiciozitate exagerata sau interpretativitate. Persoanele care sufera de gelozie morbida sunt predispuse la anxietate severa, depresie, dificultati in controlul furiei si se pot angaja in comportamente auto-distructive.

Ce inseamna insa "gelozie normala"?

Orice persoana poate fi ocazional geloasa. A iti pasa de cineva inseamna ca uneori poate sa iti fie teama de posibilitatea pierderii persoanei dorite. Diferenta intre forma de gelozie obisnuita si acea forma de gelozie patologica rezida si in "recuperare": in timp ce in gelozia obisnuita gelosii isi dau seama adeseori ca banuielile lor sunt nefondate persoanele care sufera de gelozie morbida devin obsedati de temerile lor si cauta in mod constant semne care sa le confirme ca suspiciunile sunt adevarate.

Sufera barbatii mai "altfel" de gelozie decat femeile?

Studiile arata ca barbatii si femeile tind sa sufere de gelozie pentru motive diferite, de exemplu atractivitatea fizica la un potential rival incita la gelozie mai degraba la femei decat la barbati.

Formele de gelozie (si chiar gradul de intensitate a acesteia) sunt conditionate cultural. Normele culturale decid adeseori cand, daca si in ce fel trebuie sa suferim de gelozie.

Gelozia se poate trata?

Cu siguranta formele de gelozie care depasesc limitele largi ale normalului pot fi abordate psihoterapeutic. In viata de zi cu zi toti am dezvoltat anumite strategii de a coexista cu diferite grade de gelozie. Cand acestea se dovedesc insa ineficiente psihoterapia poate ajuta la restabilirea controlului.

Daca intr-o zi iti vine sa plangi,cauta-ma!Nu promit sa te fac sa razi,dar voi plange alaturi de tine! Daca intr-o zi iti vine sa fugi,cauta-ma! Nu promit sa te opresc,dar voi fugi alaturi de tine! Daca itr-o zi ma cauti si nu iti raspund,vino! Poate am eu nevoie de tine!
Lucica
FONDATORI
FONDATORI

Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 38
Localizare : OLT

http://olteanca.forumulmeu.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum