Cum sa reduceti stresul din viata dvs

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj  Lucica la data de Sam Oct 30, 2010 6:48 am

Desi un anumit grad de stres este necesar pentru a functiona cat mai bine, prea mult va poate afecta mental si fizic. Invatati sa stapaniti nivelul de stres pentru a evita anxietatea, depresiile sau alte probleme.

Pasi

1. Cand va simtiti coplesit de probleme scrieti tot ce trebuie sa faceti. Stabiliti o limita de timp, dupa realizare taiati sarcina. Impartind catitatea de munca in bucati ce le puteti realiza mai usor, fiecare avand timpul ei, va veti simti mai relaxat atunci cand va veni vorba de sarcinile dvs.
2. Concetrati-va asupra unei singure probleme. Daca va stresati cu lucruri pe care inca nu le-ati facut va va distrage atentia de la indeplinirea sarcinii curente.
3. Administrati-va energia cu atentie, stabiliti sarcinile in functie de prioritati, si faceti mai putin efort pentru sarcinile ce nu sunt atat de importante.
4. Daca simtiti ca aveti prea mult de munca delegati sarcini sau cereti ajutor. Angajati un gradinar pentru curte sau o bona pentru copil daca simtiti ca nu aveti timp.
5. Rasplatiti-va pentru sarcinile indeplinite. Decat sa va grabiti la urmatoarea sarcina si sa va stresati si mai mult, laudat-va pentru sarcina pe care ati realizat-o.
6. Luati pauze mici in timp ce lucrati. Vizitati o cafenea din apropiere sau mergeti cate putin sau stati 10 minute in birou pentru a va relaxa: inchideti ochii, eliminati gandurile legate de munca, vizualizati un loc placut sau un peisaj de vacanta si relaxati-va muschii.
7. Faceti miscare zilnic pentru a va mentine sanatatea si pentru a scapa de stres, sau apucati-va de un hobby.
8. Luati-va vacanta. Daca sa va luati o vacanta (si sa stati departe de munca) pare si mai stresant incercati sa va luati mai multe vacante scurte in timpul anului.
9. Mentineti-va perspectiva intrebandu-va, "Este situatia in cauza atat de serioasa incat ar trebui sa fiu asa de stresat de ea?"

Daca intr-o zi iti vine sa plangi,cauta-ma!Nu promit sa te fac sa razi,dar voi plange alaturi de tine! Daca intr-o zi iti vine sa fugi,cauta-ma! Nu promit sa te opresc,dar voi fugi alaturi de tine! Daca itr-o zi ma cauti si nu iti raspund,vino! Poate am eu nevoie de tine!
Lucica
FONDATORI
FONDATORI

Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 39
Localizare : OLT

http://olteanca.forumulmeu.ro

Sus In jos

Re: Cum sa reduceti stresul din viata dvs

Mesaj  olteanul la data de Sam Oct 30, 2010 7:37 pm

o metoda sigura de reducere a stresului care nu cred ca va da gers ar fi sa isi dea base demisia si sa il ia si pe piticot cu el. elephant

Ce faci acolo Vizitator ? cool Te văăăd. ciud. woow ras
olteanul
FONDATORI
FONDATORI

Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 43

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum